ties-and-cufflinks1.jpg

2020



Principal Lodge Officers


Worshipful Master (WM)


Mr Matthew Robert Perkins

This year the Master’s Chair for St Michael’s Lodge is occupied by Mr Matthew Perkins.

Worshipful Brother Matt is a Coventry specialist dental surgeon providing periodontal and dental implant treatments to referring dentists in and around Coventry and Warwickshire.

Matt is a very active Mason holding positions of Director of Ceremonies and Immediate Past Master in other Craft Lodges as well as active Provincial Grand Rank as Provincial Grand Pursuivant in the Province of Buckinghamshire. He is also a member of Holy Royal Arch and Knights Templar including an active role as a member of the Provincial Prior’s Bodyguard. Matt is also involved with the Masonic Charitable Foundation and the Warwickshire Festival 2023 Committee.

Matt’s interests outside of Masonry include time with family and friends, martial arts, endurance training (Iron Man competition), travel, dental education (lecturing in specialist areas of periodontology and dental implantology) and walking his Italian Spinone dog Vinnie.

You can read his greeting on out home page by clicking here.


Senior Warden (SW)

W Bro Dr Moss Gold


Junior Warden (JW)

Bro Nic Mander


Assistant Lodge Officers


Senior Deacon (SD)

Bro Ian Anderson

Junior Deacon (JD)

W Bro Ray Sadler

Inner Guard (IG)

W Bro Dr Rob Jones

Tyler

W Bro Dr Simon Chalker


Other Lodge Officers


Immediate Past Master (IPM)

W Bro Dr Manoj Pai


Secretary

W Bro Wade Dimitri

Chaplain

W Bro David Mander

Treasurer

W Bro Guy Mander

Director of Ceremonies (DC), Mentor & Webmaster

W Bro Dr Stewart Lenton

Assistant DC (ADC)

W Bro Calvin Woodings

Almoner

W Bro Paul Newsome

Charity Steward

W Bro Peter Kander

Organist

W Bro David Sarginson

Assistant Secretary

Bro Keith Lenton

Stewards

Bro Graham Thomas & Bro Connor Bryant



Subscribing Members


Name, Rank and Year Installed as Worshipful Master

W Bro Paul M S Newsome PPrJGW 1974

W Bro John S Glover PGStB 1977

W Bro David R Sarginson PPrSGW 1978

W Bro Dr Moss R Gold PPrJGW 1990

W Bro Robert G Tudor PPrJGW 1994

W Bro David C Mander PPrGSwdB PPrGSuptWks (Shropshire) 1992

W Bro Peter L Kander PPrJGW 1993

W Bro Prof David E Smith PPrGSuptWks 1996

W Bro Dr Richard J Ballantine PPrAGReg LGR 1997

W Bro Peter I Biggs PPrGSwdB 1999

W Bro Ronnie A Wyld PM 2000

W Bro Peter I Mander PPrSGD 2001

W Bro Graham A V Murray PPrSGD 2002

W Bro Ivan Moule PPrSGD 2003

W Bro Calvin R Woodings PPrSGD 2007

W Bro Robert D Jones PPrSGD 2004

W Bro Chris J French PPrAGDC 2008

W Bro Wade R Dimitri PPrSGD LGR 2009

W Bro Simon A W Chalker PrSGD 2011

W Bro Prof James W Pritchard PM 2012

W Bro Dr Peter M Whidborne PrJGD 2013

Bro Prof Alan J Sinclair MM

W Bro Guy E B Mander PM 2015

Bro Jatinder S Heer MM

W Bro Dr Stewart K Lenton PM 2017

W Bro Dr Senarath Bogahalanda PM 2016

W Bro Dr Manoj Pai WM 2108

W Bro Nicholas J Ferguson LGR 2014

Bro Nicholas D Mander MM

W Bro Dr Matthew R Perkins PrGPursv (Bucks) 2019

W Bro Raymond T Sadler PPrAGDC

Bro Ian M Anderson MM

Bro Amrik S Bhabra MBE MM

Bro Keith S Lenton FC

Bro Graham Thomas EA

Bro Connor Bryant EA

Bro Adam Steadman EA

Bro Simon Megeney EA



Honorary Members


Name, Rank and Year Installed as Worshipful Master

W Bro Keith S H Jones PPrGSuptWks 2006